font-size:14px;font-weight:bold; color:#006699; border:1px solid #CCC; padding-top:2px; padding-left:3px; padding-right:3px; margin-left:2px; margin-right:2px; } .showpageNum a:hover { text-decoration:none; color:#3c78a7; border:1px solid #1584d9; background:#f0f4f7; } .showpagePoint { background:#3c78a7; font-size:14px;font-weight:bold; padding-top:2px; padding-left:3px; padding-right:3px; color:#fff; border:1px solid #CCC; } .showpageOf { clear:both; padding:15px; text-align:center; font-size:12px; font-weight:bold; color:#999; } .showpage a { font-size:14px;font-weight:bold; padding-top:2px; padding-left:3px; padding-right:3px; color:#006699; border:1px solid #CCC; } .showpage a:hover { border:1px solid #1584d9; text-decoration:none; }

Sayfalar

Kategoriler

Cumartesi, Ağustos 23, 2008

İyi Yazı nasıl yazılır?


İyi yazı nasıl yazılır onu anlatacağım, iyi yazının nasıl yazıldığını ise yazdıklarımdan değil, okuduklarımdan öğrendim, ben iyi yazıdan anlıyorum arkadaş. Nasıl ki ressam olmayıp iyi resimden anlayanlar varsa bende yazının iyisinden anlıyorum.

İyi yazı dediğin insanın içini kıpır kıpır ettirmeli, yok öyle illa neşeli şeylerden bahsetmesine gerek yok, ama iyi yazı okurken iyi bir film gibi, acaba bir sonraki satırda ne var dedirten yazıdır. Bugün iyi yazar dediğimiz birçok insanın bırakın sonraki satırını, ilk satırı okuyunca tüm yazısını anlıyoruz, ondan sonra bu tip yazı yazanların adı iyi yazar oluyor, ben onlara iyi yazar demiyorum ben onlara ezberci yazar diyorum, nasıl ki bazı ezberleri 10 kişi okursa biri daha etkileyici olan akılda kalırsa bunların iyi yazarlığı da odur. Oysa iyi yazı da , iyi bir yazar öyle benzetmeler yapar ki, yazara bak denir. Şimdi Bugün Engin Ardıç’ın bir yazısı var.


http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=105304,10,2Ardıç bugün yazmış; ama 5 gün önce ekşi sözlükte aynı konu bakın nasıl özetlenmiş.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=kanla+turk+bayragi+yapmak%2F%2312256704

Engin Ardıç iyi yazar, ama daha önce 2 kelime ile profesyonel olmayan bir sözlük yazarı ile tekrara düşmüş, bazen iyi yazar olmak da iyi yazı yazmaya yetmiyor demek ki.

İyi yazı yazmanın ön koşulu yazıyı sadece yazı olarak görmeyeceksin. Yazının önce sanatsal bir değer taşımasına gayret edeceksin, iyi bir ressam, iyi bir besteci değilim diye üzülmek yerine resimin gördüğünü, müziğin gördüğünü sanat dönüştürebilme özelliğini sende yazıda kullanacaksın, öyle bir kullanacaksın ki, o yazı hep yaşayacak, hatta yıllarca, yazın sanatsal bir nitelik taşıyacak, okuyana keyif verecek, bir daha sana kavuşma isteği yaratacaksın okurda, öyle güzel özetleyeceksin ki, anlatacaklarını senin karşıtın olanlar bile sadece ve sadece görüşüne karşı çıkacak. Geçenlerde Ayşe Arman ile Latife Tekin röportajını okumuş, düşüncesine karşı çıkmıştım, ama velakin kendi düşüncesini desteklemek adına güzel bir çıkarım da bulunmuş, yani onu diğer türban karşıtlarından öne çıkaran bir açıklama, turban ile tülbenti güzel özetlemişti.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8016488.asp?yazarid=12


Benim yazım iyi mi diye sorduğunuzda cevap yine sizde, kendiniz yazarken yazıdan keyif alıyorsanız ve tekrar okuduğunuzda bambaşka birinin güzel cümleleri gibi geliyorsa yazınız iyi bir yazıdır. İyi yazı yazmanın bir başka yolu da kelimelere sadece kelime gözü ile bakmamak onların içindeki derinliğe dikkat kesilmektir. Bazı kelimelerin çok güzel eşleri vardır, onlar ile bir araya geldiklerinde göze daha güzel gelir. Bir çiçekçinin onlarca çiçekten ortaya çıkardığı aranjmanın güzelliği gibi olmalı; nasıl ki bir ortancaya yüz vermeyen ona aranjman içinde değer veriyorsa, kelimede normalde sıradanken bir cümle içinde göze hoş gelebilir.

Yazınızın iyi olup olmadığını hiçbir zaman arkadaş ve dostlarınız kanaatleri ile ölçmeyin iyi yazı bir başkasını kendine çekebilen, size tanrı misafirleri getiren yazılarıdır. Yazmaktan korkmayın bir resim ortaya çıkarken kim bilir kaç kere yeniden dizayn ediliyorsa, iyi yazıya ulaşmanın yolu da bazen binlerce kötü yazı olabilir.
Yorum Gönder

Hafıza Kaydı

Blog Arşivi

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Kimim Ben

Fotoğrafım

Efendim naçizane blog yazarı. Sadece düşündüklerini yazıyor, tarihe not düşmek gibi bir kaygısı yok sadece kendisine not düşüyor o kadar

Yaban

Buraya bir daha gelmek istemiyorsan, kaybolan vaktin için özür dileriz, ancak tekrar tekrar geliyorsan ne mutlu bize
Web Analytics